10 provincií Toskánska

Nachádza sa v strede Talianska, na severozápade hraničí s Ligúriou, na severe s Emilia-Romagna, na východe s Marche a Umbriou, na juhu s Laziom. Na západe je jeho 397 km kontinentálneho pobrežia obmývaných Ligúrskym morom v strednej a severnej časti medzi Marina di Carrara (hranica s Ligúriou) a zálivom Baratti, Tyrhénske more namiesto toho obmýva južný pobrežný úsek medzi výbežkom Piombino a ústím rieky Chiarone, ktorá označuje hranicu s Laziom. Toskánsko spravuje aj ostrovy Toskánskeho súostrovia: Gorgona v Ligúrskom mori, Capraia v Korzickom prielive, ostrov Elba, ktorý sa rozprestiera nad Ligúrskym morom, Korzický prieliv, Tyrhénske more a prieliv Piombino, ostrovy Pianosa, Montecristo, Giglio a Giannutri v Tyrhénskom mori. Celkovo sa ostrovy Toskánskeho súostrovia rozprestierajú pozdĺž 230 km pobrežia. Toskánsko má viac ako 3 a pol milióna obyvateľov a hlavným mestom regiónu je Florencia, ďalšie hlavné mestá provincií sú Arezzo, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa-Carrara, Pisa, Pistoia, Prato a Siena.

Florencia

Florencia je mesto v strednom Taliansku s približne 366 488 obyvateľmi je hlavným mestom regiónu Toskánsko, ktoré je najväčším a najľudnatejším mestom, ako aj hlavným historickým, umeleckým a hospodársko-administratívnym centrom. . Považuje sa za miesto pôvodu renesancie a je celosvetovo uznávané ako jedna z kolísok umenia a architektúry s množstvom historických budov, pamiatok a bohatých múzeí. Od roku 2015 sa provincia Florencia stala metropolitným mestom.

Arezzo

Arezzo je mesto s približne 95 229 obyvateľmi. Územie okolo Arezza je veľmi široké a rozmanité, prechádza od roviny až do kopcov horských oblastí, najmä na východ a sú početné: na strane Val di Chiana sú Civitella vo Val di Chiana a Castiglion Fiorentino, na hornej strane Valdarna sú Laterina a Castiglion Fibocchi, na strane Casentino je Capolona, na strane Val Tiberina sú Anghiari a Monterchi a provincia Perugia v Umbrii.

Grosseto

Grosseto je mesto v Toskánsku s približne 77 500 obyvateľmi hlavným centrom Maremmy. Je to najjužnejšie hlavné mesto Toskánska a jeho historické centrum zostalo úplne obohnané hradbami, ktoré si v priebehu storočí takmer zachovali svoj pôvodný vzhľad.

Livorno

Livorno so svojimi približne 155 986 obyvateľmi je jeden z najdôležitejších prístavov na ligúrskom pobreží ako obchodný a turistický prístav a spomedzi všetkých toskánskych miest najmladší. Mestská časť Livorno zahŕňa aj ostrov Gorgona a plytčiny Meloria, ktoré sú súčasťou národného parku Toskánskeho súostrovia.

Lucca

Lucca je mesto v Toskánsku s približne 81 862 obyvateľmi (z toho 75 545 s právom voliť). Lucca je jedným z hlavných umeleckých miest Talianska, preslávené aj mimo štátnych hraníc predovšetkým svojimi nedotknutými hradbami z XV-XVII storočia, je jedným zo 4 provinčných hlavných miest v Taliansku, ktoré majú neporušené mestské hradby s Ferrara, Grosseto, Bergamo… ten istý múr, ktorý sa už v druhej polovici devätnásteho storočia zmenil na príjemnú pešiu promenádu, je dodnes jedným z najzachovalejších v Európe, keďže sa v minulých storočiach nikdy nepoužíval na obranné účely.

Massa

Massa je mesto v Toskánsku, hlavné mesto provincie Massa-Carrara. Centrum mesta sa rozvíja okolo hradu Malaspina z 15. storočia a vojvodského paláca z obdobia renesancie s výhľadom na námestie Piazza Aranci, v strede ktorého je obelisk obklopený štyrmi levmi. Zo severnej strany námestia začína cez Dante Alighieri, ktorá končí katedrálou mesta.

Carrara

Carrara je najdôležitejším centrom talianskeho carrarského mramorového priemyslu so slávnym bielym mramorom extrahovaným z neďalekých Apuánskych Álp. Medzi pamiatky mesta patrí katedrála z 12. storočia a vojvodský palác zo 16. storočia, v ktorom dnes sídli Akadémia výtvarných umení.

Pisa

Pisa je mesto v Toskánsku a nachádza sa tu najdôležitejšie letisko v regióne „Galileo Galilei“ a sídlia tu tri univerzitné inštitúcie. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí – na známom námestí Piazza dei Miracoli, vyhlásenom za svetové dedičstvo – katedrála postavená z mramoru v rokoch 1064 až 1118 v románskom štýle s bronzovými portálmi od Bonanna Pisana a kazateľnicou od Giovanniho Pisano. Na námestí stojí charakteristická šikmá veža z 12. storočia, vysoká 55 metrov, ktorá nadobudla svoj charakteristický sklon hneď po začatí výstavby.

Pistoia

Pistoia je mesto s približne 90 000 obyvateľmi. Obcou Pistoia prechádza niekoľko vodných tokov, z ktorých žiadny nie je veľký a všetky sa vyznačujú výrazne prívalovým režimom. Hlavnou z nich je Ombrone Pistoiese, ktorá lemuje mesto na západ. Ombrone Pistoiese a má čisté vody, ktoré sú schopné hostiť aj cenné druhy rýb.

Prato

Prato je mesto s približne 185 538 obyvateľmi. Mesto je v Taliansku a vo svete známe svojou textilnou výrobou. V posledných rokoch bolo protagonistom výrazného demografického boomu a v súčasnosti je druhým najväčším mestom Toskánska (po Florencii) a tretím v strednom Taliansku (po Ríme a Florencii) podľa počtu obyvateľov.

Siena

Siena je mesto v Toskánsku s približne 55 000 obyvateľmi. Mesto je všeobecne známe pre svoje umelecké dedičstvo a pre podstatnú štýlovú jednotu stredovekého pouličného mobiliáru. UNESCO ho vyhlásilo za svetové dedičstvo.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články