Ako som strávila pracovné leto na toskánskom zámku

Benvenuti al Castello del Trebbio! Vitajte na zámku v Toskánsku! Nachádzame sa na vidieku v oblasti Chianti Rufina, 19 kilometrov od Florencie. Najznámejšia vinárska oblasť Chianti je rozdelená ešte na menšie podoblasti, a to na základe rôznych klimatických podmienok a pôdy a jednou z týchto podoblastí je aj Rufina.

CASTELLO DEL TREBBIO vo výnimočnej oblasti Toskánska

Chianti Rufina patrí k najmenším zónam Chianti a považuje sa za veľmi jedinečnú vďaka podmienkam, ktoré umožňujú vynikajúco dozrievať hroznu. Ale nie je to iba táto „maličkosť“, čo robí tento kraj výnimočný. Je to aj správna teplota medzi dňom a nocou, ktorá poskytuje vyvážený balans kyslosti hrozna. Tunajšie vína sú preto veľmi elegantného charakteru, s krásnou dlhovekosťou a dobrým dozrievaním. Rešpektovanie prírody a teritória sa prenáša aj do ostatných výrobkov, ktoré tu produkujú v tzv. štýle BIOINTEGRALE. Tu sa snažia zachovať kolobeh života, aby nič nevyšlo nazmar a všetko, čo vypestujú na týchto obrovských pozemkoch, či už je to múka, zelenina alebo ovocie, má pre niečo svoj úžitok. Takže všetko organické sa aktívne vracia naspäť do procesu. O tom svedčí napríklad aj miestna bio kozmetika J

História a majitelia zámku

Povieme si v krátkosti aj o histórii zámku a ako je vôbec možné, že zrazu sa môžete stať majiteľom CASTELLA. Majiteľka sa volá Anna a jej rodičia si zámok v roku 1968 prenajali a následne kúpili. V tom čase zámok nebol vo veľmi priaznivom stave, všetko bolo potrebné vybudovať od základov. Okolie zámku bolo zdevastované, vnútri nebola kúpeľňa, kuchyňa, ani izby… NULLA)! Ich plány sa však zmenili, keď sa museli presťahovať do Švajčiarska, kde žili nejakú dobu a následne aj rodičia Anny zomreli. Anna mala vtedy iba 24 rokov a rozhodla sa, že sa vráti do Toskánska na zámok a spraví z neho dokonalé miesto, že toskánsky vidiek bude aj ideálne miesto pre rodinný život a výchovu detí. A tak svoj život nanovo začali spolu aj s manželom Stefanom, ktorého spoznala v Taliansku na zámku. Za 30 rokov sa zámok premenil na miesto, kde vyrábajú 300 000 fliaš vína ročne, do ktorého zavíta ročne viac ako 10 000 turistov na ochutnávku, je to miesto, kde sa oddá 40 párov ročne a v ktorého apartmánoch a vilkách, ktoré ponúkajú na prenájom, môžete nájsť kúsok raja. J

Umenie výroby jedinečného vína

Okrem prekrásnej toskánskej prírody, ktorú lemujú typické stromy cyprušteky, olivovníky, vinice a domčeky tradičného charakteru, je tento región vyhľadávaný predovšetkým pre vynikajúce jedlo a VÍNO!!! Všetci z nás cestujú či už do Toskánska alebo celkovo do Talianska aj za gastronomickými zážitkami, takže povedzme si niečo o ich vínach. LASTRICATO je 100%-ná odroda Sangiovese, ktoré dozrieva v sudoch až 30 mesiacov, je ich najväčšou pýchou. Bolo prvým vínom, ktoré začali produkovať. Pri výrobe vína je veľmi dôležité „hrať sa“ a správne odhadnúť „citlivosť vína“, pretože každá odroda hrozna potrebuje niečo iné, aby vyjadrila tú správnu chuť, ktorú v sebe má. Vedieť obdobie dozrievania, starnutia dreva – sudov, v ktorých zreje víno alebo stupeň stagnácie, je veľký kumšt. Dôležitá je samozrejme aj zručnosť a odbornosť pracovníkov, ktorí sa starajú o celý tento proces. Profesionál v tomto obore je aj manžel Anny, Stefano, ktorý Lastricato umiestnil do obrovských sudov „botti grandi“, zatiaľ čo ostatné vína zrejú v barikových menších sudoch alebo v terakotách. Víno v sudoch tvorí kryštáliky, ktoré sa usadia na dreve a časom dochádza v sude k výmene kyslíka a k odstráneniu tenkej vrstvy dreva, takže dá sa povedať, že tento veľký sud vydrží cca 10 – 12 rokov, zatiaľ čo barikový sud cca 5 rokov. No je to UMENIE!

Ako som si splnila sen a strávila leto prácou na zámku

A ako som sa vlastne ocitla ja v tomto zaujímavom svete vína? Ako už mnohí viete, žijem si taký svoj taliansky život na Slovensku, cestujem pravidelne do Toskánska a vyberám pre vás farmy a agroturizmá, prinášam vám talianske zážitky a mám radosť, keď sa mi odovzdáte do rúk s naplánovaním autentickej dovolenky. Tento rok som si povedala, že chcem stráviť viac času v Toskánsku a hľadala som možnosti, ako si tento sen splniť. A našla som ponuku na letnú brigádu na tomto zámku, skúsila som šťastie… a vybrali ma, pretože som najrýchlejšie odpísala! Áno tak to funguje, každý rok dostanú mnoho žiadostí a vyberajú podľa rýchlej reakcie, lebo neočakávajú, či viete po taliansky, či máte skúsenosti… potrebujú iba pridať ruku k dielu!!

Skúsenosť, ktorá mi priniesla nový pohľad na Toskánsko

Poviem vám, že prvýkrát som videla Toskánsko z úplne iného pohľadu. Ako turista, návštevník alebo dovolenkár sa neskutočne tešíte na všetky zážitky, ktoré vás čakajú. Ale ako zamestnanec, pracovník či brigádnik vlastne chodíte do práce ako všade inde na svete, máte ten svoj stereotyp a v podstate ani neriešite to, že pracujete v jednej z najkrajších vinárskych oblastí sveta, lebo si to ani neuvedomujete. Idete do práce, do obchodu, navaríte si, do práce….. Vždy mi to docvaklo až po pracovnej dobe, keď som sa každý večer prešla vo viniciach a nasávala atmosféru a keď som mala voľno a urobila si výlet.

Ako to na zámku funguje

Zopár šikovných rúk sa stará o celý chod zámku, máme tu Violettu, ktorá bola mojou nadriadenou a ktorá ráno upratovala apartmány, potom si odskočila k práčke, následne pomáhala pripravovať akcie v kuchyni , potom pozametala nádvorie na zámku a povedala mi, že už skoro mesiac nemala voľno. Jej neter Oana chodí pomáhať sezónne od mája do októbra. Potom tu máme „našich“ chlapov, ktorí sú zodpovední za vinice a víno a teda s nimi som ja do kontaktu veľmi neprichádzala. Ďalšou samostatnou jednotkou je reštaurácia, ktorá bola 2 dni v týždni zatvorená a ostatné dni otvorená na večeru. Poobede nastúpili vždy rovnakí čašníci do práce, nachystali stoly, poskytli hosťom dokonalý kulinársky zážitok s prekrásnymi výhľadmi a skončili v noci. A na záver tu máme náš office tím, do ktorého patria aj členovia rodiny a ktorí sa starajú o administratívne veci, ubytovanie, ochutnávky vína, manažment… Poviem vám, že naozaj to nemajú ľahké a aj tu je problém, asi ako všade na svete, že chýba pracovná sila. Totiž, každá stála pracovná sila sú náklady navyše. Preto vymysleli systém sezónnej práce – brigádu od jari do jesene, kedy sa môžete prihlásiť z akejkoľvek časti sveta. Ja som tam bola prvá Slovenka. 😀 Takto sa na 2 mesiace vyberiete dobrovoľne pomôcť výmenou za ubytovanie a stravu, takže za celú sezónu sa tam vystriedajú zhruba traja stážisti. Áno treba si to dobre zvážiť, mať úspory, chuť pracovať a hlavne milovať Toskánsko ako ja, aby ste mohli na chvíľu zanechať svoj život tam kde je. Castello to stojí menej a vás to stojí veľa práce! Ale aj o tom je Toskánsko a pre mňa to bola výživná skúsenosť. Hlavne, že som mohla byť v milovanom prostredí a spoznať moju najmilšiu krajinu na svete zase o niečo viac. Verím, že po tejto skúsenosti vám budem vedieť poradiť s výberom tej najlepšej dovolenky v Taliansku zas o niečo unikátnejšie.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články