Základné praktické rady na dovolenku v Toskánsku pre sezónu 2023

Keďže dovolenka v Toskánsku- okrem toho, že bude nezabudnuteľná- bude aj veľmi špecifická, rozhodla som sa spracovať niekoľko užitočných praktických rád v samostatnej sekcii. Nech viete približne čo môžete čakať. Aj keď neručím za to, že sa stane niečo neočakávané. V dobrom slova zmysle, po fľaške červeného Sangiovese.

Zabudnite na rezorty, kde si dovolenku vychutnávate na niekoľkých metrov štvorcových, každé ráno máte na raňajky praženicu a párky, na obed hranolky a soté a a za celý deň tucet miešaných drinkov, ktoré ťažko identifikovať. Dovolenka v Toskánsku nie je all- inclusive v Turecku. Je pre bohémov a dobrodruhov, ktorí chcú naozaj spoznať krajinu a miestnych a ak by ste sa rozhodli vybrať sa do Toskánska zabaviť sa večerným životom a zažiť bujaré párty, boli by ste sklamaní, v okolí ubytovania sú malé dedinky, mestečká, ktoré nie sú veľmi dostupné peši busom a v ktorých nie je zábavné vyžitie, ale ak sa rozhodnete osláviť nejakú udalosť iným a tradičným toskánskym štýlom, tak je to to pravé.

Veľmi záleží do akej oblasti idete, ale zväčša namiesto módnych butikov nájdete obchody so suvenírmi a namiesto bufetovej stravy rodinné reštaurácie. Väčšie mestá mávajú niekoľko útulných kaviarní, výborné podniky s kvalitným miestnym vínom a jedlom a mnohé kultúrne pamiatky. Vidiecke mestečká majú vinice, farmy a obyvateľov, ktorí žijú úzko spätý s prírodou. Všade kam sa obzriete nájdete vinice, olivové háje či iné krásy prírody. Tiež harmóniu, pokoj a v prímorských oblastiach osviežujúci morský vzduch. Okrem toho, že všade navôkol sa dá obdivovať kultúra a história, zostanete fascinovaný už len samotným štýlom života miestnych obyvateľov. Kto to nezažil, nepochopí a zrejme uverí až keď uvidí. Ťažko sa to opisuje, ale tam naozaj neexistuje problém, ktorý by sa nedal v kľude a s úsmevom na tvári vyriešiť. Všetko má svoj čas, svoje pohodové tempo. Nikto sa nikam nenáhli, nikdy v živote tu nebolo nič urgentné, či také, čo by sa nedalo vybaviť pri pohári obľúbeného vína.

Miestna kuchyňa je doslova zážitok nie len kvôli chuti ale aj pre oči. Nikdy predtým som nevidela niekoho vyčarovať gurmánsky zážitok z troch surovín a s takou ľahkosťou. Ak sa vám bude dať, určite navštívte kurz varenia, ktorých tam nájdete neúrekom. V Toskánsku majú trošku posunutý časový harmonogram a napríklad na večeru sa zväčša chodí až okolo ôsmej večer. Taktiež medzi obedom a večerou majú siestu, čo znamená, že sú podniky poobede zatvorené (to zväčša platí aj vo sviatočné dni). Je to signál pre všetkých, aby si užívali kľud a odpočinok.

Keď sa povie „toskánsky štýl“ v architektúre a interiérovom dizajne to znamená útulný a decentne elegantný. Majitelia sú vždy veľmi pohostinní, príjemní a dali si záležať, aby návštevníkom pri pobyte v ich izbách či apartmánoch nič nechýbalo. Niektoré agroturizmá poskytujú ubytovanie v izbách a apartmánoch rôznej typológie ( to zn. každá izba/ apartmán má viacero charakteristík, čo sa týka dizajnu), takže nebuďte zaskočení, ak vám neponúknem konkrétny typ izby, ale nemusíte sa obávať, spokojní budete určite a v mnohých z nich nefunguje recepcia nepretržite iba v určité hodiny.

Počasie sa v Toskánsku predvídať nedá, ale to už teraz asi v žiadnej krajine. Letá bývajú horúce a jar a jeseň zväčša príjemné, no najviac „vychytené“ dovolenkármi sú väčšinou letné mesice. Cesty v Toskánsku sa tiež nedajú predvídať, počítajte s úzkymi kľukatými cestami a prístup k niektorým usadlostiam je spestrený prašnejšími úsekmi a výmolmi, ale to patrí k tomu a nie je to nič, čo by klasické auto nezvládlo. Jedine, že by ste sa rozholi vycestovať s autom s nízkym športovým podvozkom, to už by problém bol. Cesta zo Slovenska trvá cca 10 hodín z Bratislavy a určite v tomto regióne potrebujete auto, usadlosti sú na vidieku, spoje problematické a transfery drahé. Keď chcete zažiť a vidieť viac, bez auta sa nepohnete, takže ak aj cestujete letecky, určite je vhodné prenejať si auto na letisku.

Nastavte sa na dovolenkový režim! Skúste oslobodiť myseľ od stresu z toho, čo všetko si naplánujete vidieť a zažiť a radšej si užívajte čas tak, ako prichádza. Návštevníci s deťmi preto zrejme budú musieť upustiť od tradičného „domáceho režimu“ a prepnúť na toskánsky- dovolenkový, pohodovo- bezstresový. A spontánny. To rozhodne má svoje čaro a bude to mať blahodárny účinok na vaše nervy. A možno aj na vaše deti, na ktoré sa tá pohoda nalepí.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články

Jednoznačne najkrajšou oblasťou toskánského pobrežia je okrem známej Elby výbežok Monte Argentario. Krajina obklopená horami, morom krásnej priezračnej farby a farebnými mestečkami a dedinkami. Za mňa je to určite najčarovnejšia časť celého pobrežia, ktorá určite stojí za návštevu.