5 doporučených okruhov v Ligúrii

1. Cinque Terre

Cinque Terre je určite jednou z najkrajších oblastí celej Ligúrie, na tomto úseku pobrežia s výhľadom na Ligúrske more sa zdá, že päť malých dedín sa celou svojou silou drží strmých svahov, na ktorých boli postavené. Táto krajina je jedinečná svojho druhu a v roku 1997 sa stala svetovým dedičstvom UNESCO. Cinque Terre je národný park pričom až 2,4 milióna ľudí ročne navštívi 5 dediniek (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Rio Maggiore), aby si dopriali neskutočný pohľad na túto krásu, opaľovali sa, obdivovali veľkolepé útesy a ich pobrežné výhľady. Z miest v blízkosti Cinque Terre sa môžete presúvať hlavne 3 spôsobmi: vlakom, pešo a loďou. Vlak je určite najpohodlnejšia a najrýchlejšia metóda. Odparkovať odporúčam na železničnej stanici v La Spezia, prípadne v Levante. Miestne vína z kaskádovitých viníc sú určite povinnou ochutnávkou v tejto oblasti, odrody Vermentino, Bosco a Albarola dominujú tomuto krásnemu prostrediu a pre milovníkov bieleho vína sú skutočným zážitkom.

2. Levanto & Portovenere

V Levante ponúkam autentické ubytovanie, ktoré určite odporúčam rezervovať v niekoľkomesačnom predstihu. Levanto je vstupnou bránou do Cinque Terre vďaka jeho skvelej polohe. Kúzelné historické centrum, menej turistov, ako v iných častiach Talianska, malebné kostolíky a malá pláž s jemnými kamienkami a pieskom je ideálnou dovolenkou od jari až do jesene. Navštívte tu určite najstaršiu kaviareň s výbornými raňajkami Pasticceria Bianchi a v lokálnych podnikoch ochutnajte focacciu a bazalkové pesto, ktoré je typické pre túto oblasť. Portovenere je dostupný ostrov loďou z Levanta, Lerici alebo Cinque Terre. Na celý ostrov vám budú stačiť cca 3-4 hodinky, keďže nie je veľmi veľký, z vyhliadkovej terasy je prekrásny pohľad na Cinque Terre a Golfo dei Poeti- záliv básnikov a prechádzky úzkymi uličkami s obchodíkmi sa vám určite budú páčiť.

3. Camogli & Portofino

Camogli, pre ktoré sú typické farebné domčeky, ako takmer pre celú Ligúriu je kúzelnou dedinkou, môžete sa tu prejsť po promenáde a obdivovať okolitú krajinu. Portofino je luxusná zátoka, vily tu majú mnohé celebrity, prekrásne výhľady ponúka Castello Brown v ktorom je vystavených mnoho umeleckých exponátov. Ešte krajšie výhľady však ponúka vyššie položený chodník Cammino al Faro, ktorý vedie naprieč olivové háje a porasty tisov a borovíc. Nenechajte si ujsť pohľad zapadajúceho slnka ponad záliv, navštívte malú zátoku Paraggi- Spiaggia di paraggi. V zátoke pod Portofinom a na pláži Baia di San Fruttuoso je krásne opátstvo Abbazia di San Fruttuoso.

4. Santa Margherita Ligure & Sestri Levante

Vyberte sa určite do Santa Margherita Ligure. Je to kúpeľné autentické mesto a môžete sa tu aj okúpať na pláži Spiaggia Minaglia. Pobrežie Ligúrie má najviac najkrajších pláži pre rok 2021 v Taliansku s ocenením modrej vlajky. Navštívte kostol Santa Margherita di Antiochia, je to veľkolepá baroková stavba týčiaca sa ponad mesto, vďaka čomu ponúka krásny výhľad a ďalšou krásnou stavbou je Villa Durazzo. Sestri Levante – tento skalnatý výbežok na pobreží Ligúrie si zamilujete. Je tam krásna atmosféra prameniaca z pestrofarebného slnečného prostredia, krištáľovo čistého mora, ktoré obýva zopár rybárskych lodičiek. Ako z rozprávky! Niet sa čo čudovať, že toto miesto nadchlo a inšpirovalo samotného Hansa Christiana Andersena, ktorý tam prežil značnú časť svojho života, najznámejšie pláže sú: Baia delle Favole (Rozprávková zátoka) a Baia del Silenzio (Tichá zátoka). Prvá z nich je rušnejšia a v blízkosti morskej promenády. Všetky tieto miesta odporúčam navštíviť lodným alebo vlakovým spojením.

5. Lerici

Lerici je sympatické staré mestečko, rozprestiera sa medzi San Terrenzo a Venere Azzura, priamo na východnom konci Zálivu básnikov (Golfo dei Poeti). Skvelá poloha dovoľuje výhľad na očarujúce domy dediniek Fiascherino a Tellaro. Možno vás až prekvapí ako majestátne, no zároveň pohodovo pôsobí. Je plné aristokratických vilových domov, prekrásnych záhrad a skvelých pláží. Na celú krásu mesta dohliada majestátny hrad týčiaci sa na skale. Nie je teda prekvapením, že bolo inšpiráciou pre talianskych básnikov.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články

Ligúria je domovom mnohých miest s bohatou históriou, múzeami, prístavmi a miestami na návštevu. Miesta, ktoré majú výhľad na nádherné more, ktoré je zasadené do skalnatých útesov a ukrývajú početné poklady, malé uličky, remeselné obchody, reštaurácie a nádherné námestia. Určite o dôvod viac, prečo navštíviť tento nádherný najstarší taliansky región.
Jednoznačne najkrajšou oblasťou toskánského pobrežia je okrem známej Elby výbežok Monte Argentario. Krajina obklopená horami, morom krásnej priezračnej farby a farebnými mestečkami a dedinkami. Za mňa je to určite najčarovnejšia časť celého pobrežia, ktorá určite stojí za návštevu.