5 dôvodov prečo cestovať do Toskánska

Toskánsko, to je hlavne kultúra, pamiatky a gastronómia. Táto oblasť toho však ponúka oveľa viac. Tu je mojich 5 dôvodov, prečo je dovolenka v Toskánsku dobrou voľbou!

1. TALIANSKY JAZYK V TOSKÁNSKU

Tento zvučný jazyk sa učí celý svet a často len pre to, aby sme si vedeli vypýtať pohár vína alebo kávu v taliančine a cítil sa tak na chvíľu ako rodený Talian. Dodá vám to neskutočný pocit, že ste tu ako doma a dovolenka v tejto krajine a vás začne baviť oveľa viac. Prehodíte zopár slov s čašníkom alebo s babičkou nonnou, ktorá sedí na lavičke a teší sa, že vám porozpráva ako sa má a čo bude dnes variť. Od lokálneho mäsiara si vypýtate prosciutto alebo sa po taliansky aj bláznivo zamilujete. J V Toskánsku, a teda najmä vo Florencii, je veľa možností, ako sa naučiť taliančinu alebo sa v nej zdokonaliť. Ja osobne som absolvovala tento študijný pobyt v scuole DANTE ALIGHIERI, ktorá priamo v škole ponúka aj ubytovanie. Poloha je vynikajúca, v centre mesta na Piazza della Repubblica a dennodenné prechádzky centrom Florencie sa stanú vašou závislosťou. Ponuka kurzov je bohatá, takže už ostáva len vydať sa v ústrety dobrodružstvám!

2. HĽUZOVKA

Hľuzovka alebo tartufo je huba, ktorá žije pod zemou v symbióze s koreňmi niektorých rastlín. Obsahuje veľa vody, vlákniny a minerálnych solí. V gastronomickom svete je veľmi vzácna. Má jedinečnú arómu, špeciálnu chuť a využíva sa v Toskánsku ako prísada do mnohých jedál. Podávajú ju ako predjedlo s opečeným chlebíkom bruschetta alebo s cestovinami raviolli, ktoré sú s v kombinácii s hľuzovkou skutočným zážitkom. Toskánsko je jeden z top regiónov, kde hľuzovka rastie a existuje niekoľko lokálnych zberačov, ktorí ponúkajú neopakovateľný zážitok z jej zberu aj turistom. Prejdete sa krásnym lesom so sprievodcom a jeho psíkmi, ktoré sú špeciálne trénované na hľadanie húb. Nasajete toskánsky čerstvý vzduch, absolvujete ľahkú turistiku, pochopíte vzácnosť tejto suroviny. Na záver si spoločne vychutnáte degustáciu vín, prípadne sa zapojíte do školy varenia a uvaríte si chutné typické jedlo z hľuzovky.

3. ZELENÝ VIDIEK

Luxusná vilka, či kamenný domček v Chianti na toskánskom vidieku sú tou najlepšou cestou, ako spoznať krajinu a typický život domácich. A to nehovorím o aktuálnom boome, ktorým je trávenie dovolenky v súkromí. Typické toskánske domčeky nájdete v okrajových vidieckych lokalitách. Tu zažijete maximálny relax pre dušu aj telo mimo komerčných miest, ktoré sú preplnené turistami. Región tvoria najväčšie lesné plochy v Taliansku, domáci si pestujú svoje produkty na farmách a v agroturizmách, žijú pomalší, menej stresujúci život a vtiahnu vás do tejto atmosféry. K nej patria aj vinohrady, olivovníky a slávne cyprušteky, ale aj prašné rozbité cesty, ktoré však vždy predstavujú cestu k tým najodľahlejším domčekom a zážitkom. Takže aj keď si počas cesty ponadávate, v cieli si už len vychutnáte „dolce vita“!

4. TRHY A FESTIVALY

V Toskánsku to žije festivalmi a v okolitých dedinkách nájdete mercatini – trhy, kde sa každý týždeň predávajú lokálne výrobky. Nájdete tu všetko – od jedla, cez suveníry, až po keramiku. A nie, nie sú to trhy ako u nás na 1. mája, veď vyskúšajte sami. J Určite odporúčam návštevu Mercato Centrale vo Florencii. Predávajú sa tu gastronomické pochutiny z Toskánska a aj keby ste si nechceli nič kúpiť, len sa tu poprechádzajte, nasávajte vône a vnímajte hlučnosť talianov. Určite si však nakúpite aj nejaké pochutiny, ktoré si potom pripravíte vo svojej vilke a vychutnáte si ich s pohárom vínka pri západe slnka. Jeden z najznámejších festivalov, ktorý sa dvakrát ročne koná v Siene, je konský dostih Il Palio. Prípravy na tento závod sa konajú celé mesiace, je to jedna z najdrsnejších športových akcií v celej Európe a táto tradícia sa koná už viac ako 700 rokov. Ak ste milovníci áut, každoročne Toskánskom prechádza závod 1000 Miglia, kde môžete obdivovať rôzne typy historických áut.

5. VÍNO

SÍÍÍ VÍNO!!! Toskánske vína majú povesť po celom svete a niet sa čomu čudovať. Najznámejšie červené víno s označením Chianti, Brunello di Montalcino alebo Vino Nobile di Montepulciano velia tomuto regiónu. Ak nie ste práve milovníkom červeného, nájdete tu už aj dobré biele alebo ružové vínka. Takže čo by ste mali piť? Pokojne si víno vyberte aj podľa ceny, nie každému lahodia tie najdrahšie vína a ak si aj objednáte klasické vino da tavola – stolové víno, určite tým nič nepokazíte. Toskánske jedlo je top a spojenie všetkých chutí vás určite dostane. Najlepšie, čo môžete urobiť, je absolvovať degustáciu vín v niektorom z vinárstiev alebo na farme, kde budete ubytovaní. Prechádzkami vinicami, počúvaním o histórii celého vinárstva a rodine, či usrkávaním z rôznych typov vínka určite zistíte, ktoré vám najviac chutí. Po prehliadke býva v ponuke aj obed alebo večera s degustáciou. Ak patríte k milovníkom bicyklov, spojenie cyklo výletu po okolí s návštevou viníc je dokonalá súhra!

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články