5 tipov po ceste do Toskánska

VALDOBBIADENE OBLASŤ PROSECCA

Valdobbiadene leží na svahoch „ Prealpi“ medzi zvlnenými kopcami, hájmi a bujnými vinohradmi. Územie predstavuje celú oblasť výroby Prosecca. Tu začína cesta Prosecca a Vini dei Colli Conegliano-Valdobbiadene, ktorá vedie asi štyridsať kilometrov až do Conegliana. Enologická a gastronomická kultúra sú vlajkovou loďou tejto oblasti.

V kopcovitej oblasti Valdobbiadene sa vyrába Prosecco DOCG a len tu sa vyrába zamatové a ovocné Prosecco Superiore di Cartizze najvyššej kvality. Festivaly ako „Primavera del Prosecco“ sú vynikajúcou príležitosťou na návštevu miestnych vinárstiev a taverien, ktoré sa nachádzajú v nádhernom prírodnom prostredí plnom šarmu.

Mestečko Valdobbiadene

Valdobbiadene, hlavné mesto Prosecco Superiore, uhniezdené v kopcoch, ktoré sa stali svetovým dedičstvom UNESCO, ponúka veľa vecí, ktoré môžete robiť, vidieť a užívať si, ako aj Prosecco, samozrejme. Poviete si Valdobbiadene a hneď vám napadne Prosecco, no mestečko v provincii Treviso s niečo vyše 10-tisíc obyvateľmi ponúka mnoho ďalších zaujímavostí, ktoré treba vidieť a predovšetkým ochutnať.

Čo vidieť vo Valdobbiadene: návšteva historického centra

Piazza Marconi je srdcom Valdobbiadene, tu je výhľad na osamelú zvonicu a ďalšou pýchou námestia je Katedrála Santa Maria Assunta s impozantnou kolonádou. Villa dei Cedri sa nachádza niekoľko sto metrov od námestia Piazza Marconi. Za svoj názov vďačí impozantným cédrom, ktoré už v jeho parku neexistujú. Secesná budova sa zrodila koncom devätnásteho storočia ako pradiareň rodiny Bottoia.

Tip na gurmánsku zastávku:

• Bar Roma je ideálnym miestom na aperitív alebo kávičku priamo v centre Valdobbiadene

MOLINETTO DELLA CRODA

Mlyn Molinetto della Croda, v údolí Lierza, je jedným z najviac evokujúcich kútov Marca Trevigiana. Vo svojej takmer štyristoročnej histórii inšpiroval umelcov a očaril tisíce návštevníkov. Budova, ktorá je charakteristickým príkladom vidieckej architektúry 17. storočia, bola postavená niekoľkokrát. Základy primitívnej stavby spočívajú na holej skale, presne na „croda“ hory.

Následné prístavby umožnili získať priestory na bývanie skromným rodinám mlynárov, vždy bojujúcich s biedou a hroziacou hrozbou ničivých povodní, akými boli v poslednom období tie z rokov 1941 a 1953. Starý mlyn, symbol vidieckej civilizácie, ktorej pod tlakom priemyselnej civilizácie hrozí zánik, zomlel poslednú múku v roku 1953. Následne zostal niekoľko rokov neobývaný a v dezolátnom stave opustenia. Nedávno prešiel dôkladnou reštaurátorskou prácou, ktorá zachovala vlastnosti budovy v nezmenenej podobe. Na prízemí je verne zrekonštruovaný mlynský kameň, ktorý je opäť funkčný. Toto miestne kultúrne dedičstvo, ktoré kúpila obec Refrontolo v roku 1991, je teraz prístupné komunite a je cieľom školských a turistických návštev.

ROLLE

Rolle je malá časť Cison di Valmarino, cez ktorú vedie cesta Prosecco spájajúca Conegliano a Valdobbiadene. Počet obyvateľov sa datuje od 35 do 45, za mňa to bola teda najmenšia dedinka, ktorú som kedy navštívila. Očarujúce miesto, ktoré sa vždy vyznačovalo prítomnosťou terasovitých viníc pozdĺž strmých svahov s prekrásnymi výhľadmi na krajinu plnú viničov. Kostolík Rolle sa nachádza v centre malej dedinky, ide o stavbu veľmi starobylého pôvodu, ktorej súčasné podoby sú výsledkom reštrukturalizačných prác z osemnásteho storočia, keď ju vtedajší biskup Lorenzo Da Ponte povýšil na farnosť. Napravo od kostola stojí zvonica a na zadnej strane kostola je starý cintorín.

VITTORIO VENETO

Vittorio Veneto (alebo jednoduchšie Vittorio, ako mu hovoria miestni) je elegantné mestečko na svahoch Prealpi Trevigiane , plné krásnych budov a umeleckých pokladov a obklopené jemnou krajinou kopcov vysadených vinohradmi. Vďaka svojej polohe približne na polceste medzi Benátkami a Cortinou d’Ampezzo a svojej histórii možno toto benátske mesto považovať za bránu do Álp a mostom ku germánskej kultúre.

Ide o destináciu stále utláčanú masovým turizmom, ktorá má naopak zvedavým turistom čo ponúknuť. Srdcom mesta je pokladnica, charakteristické výhľady, prechádzky pri rieke, trekkingové cesty, ktoré vedú z centra do kopcov. A nemálo obchodov na nákupy, barov, kde si môžete vychutnať pohár vína – prirodzene prosecco – a reštaurácií, kde môžete ochutnať chutnú a rozmanitú benátsku kuchyňu.

 

Piazza Flaminio je jedným z hlavných námestí Vittorio Veneto a mnohými považované za najkrajšie. Súčasná podoba námestia pochádza z devätnásteho storočia, no stále tu možno obdivovať nádherné stavby, ktoré pochádzajú z dávnejších čias. Z Piazza Flaminio sa začína pekná prechádzka popri rieke Meschio, ktorú si nesmiete nechať ujsť, pretože je plná charakteristických výhľadov a vďaka nej zažijete kúsok miestnej histórie.

Odporúčané vinárske a gurmánske zastávky:

1. Alessandro Bortolin Prosecco – ak si chcete vychutnať pohár dobrého prosecca, prípadne skúsiť aj ochutnávku viacerých druhov tohto bublinkového nápoja, určite sa zastavte v tomto vinárstve, ktoré vás dostane prekrásnymi výhľadmi na okolité vinice, keďže sa nachádza vysoko v kopcoch.

2. Cartizze PDC– najvyšší možný level aký môžete ochutnať je Prosecco vyrábané v kopcoch Cartizze, čo znamená vyššia rada DOCG. Navštívte vinárstvo Cartizze PDC, ktoré vyrába iba tieto skvosty a určite vás zaujme zariadenie vinárstva do moderného štýlu a úžasné výhľady na vinice.

3. Al Cartizze dabepiboret– dokonalý gurmánsky zážitok vám prinesie táto reštaurácia vo viniciach, ktorá ponúka miestne špeciality. Atmosféra je nezabudnuteľná, popíjať kvalitné prosecco v obklopení hrozna a k tomu tradičná domáca kuchyňa sú presne tie zážitky, za ktorými sa oplatí cestovať.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články