Čo vidieť vo Florencii za jeden deň

Krása Florencie je známa všetkým a pre mnohých je Florencia najkrajším mestom Talianska. Môžete sa tu prechádzať historickými uličkami, môžete obdivovať umenie a kultúru na každom rohu, od renesančných palácov až po elegantné rezidencie, nehovoriac o takmer nekonečnom množstve kostolov a múzeí a gurmánských zážitkov na každom kroku. Všetko sa dá ľahko preskúmať pešo a tu sú moje najobľúbenejšie miesta, ktoré zvládnete prejsť za jeden deň.

Piazza del Duomo spolu s priľahlým námestím Piazza San Giovanni vždy tvorili náboženské a turistické centrum Florencie. Nie je možné zostať ľahostajným a bez emócií, keď prvýkrát (ale aj potom) vstúpite na Piazza del Duomo. Človek je takmer „oslnený“ krásou a vznešenosťou prítomných diel vyrobených z červeného, ​​bieleho a tmavozeleného mramoru. Katedrála Santa Maria del Fiore, Giottova zvonica, Baptistérium a Museo dell’Opera del Duomo na Piazza Duomo, spolu tvoria komplex Santa Maria del Fiore, viac ako 700 rokov histórie a krásy zhromaždených na jednom námestí. Už len prechádzka týmto námestím, na ktorom si môžete dať aperitív s výhľadom na tieto neskutočné diela naozaj stojí za návštevu. Ak by ste chceli nazrieť aj za „brány“, odporúčam kúpiť lístky vopred online: https://duomo.firenze.it/it/home

Ponávšteve katedrály Duomo sa vyberte k ďalšiemu základnému námestiu Florencie a to je Piazza della Signoria. Tu je nespornou hviezdou Palazzo Vecchio, dnes sídlo magistrátu Florencie, v minulosti sídlo Florentskej republiky a v rokoch 1865 až 1871 sídlo parlamentu Talianskeho kráľovstva. Palazzo Vecchio je možné navštíviť zadarmo, pokiaľ ide o prízemie a krásne vnútorné nádvorie, pričom niektoré časti je možné navštíviť len za poplatok, ak si zakúpite vstupenku do múzea Palazzo Vecchio online: https://bigliettimusei.comune.fi.it/1_museo-di-palazzo-vecchio/?ref=portale

Medzi mnohými vyniká veľkolepý Salone dei Cinquecento, najväčšia talianska sála postavená na riadenie civilnej moci. Palazzo Vecchio je nádherným príkladom florentskej architektúry štrnásteho storočia, ktorá sa nachádza aj v mnohých iných historických budovách v Toskánsku. Nakoniec medzi mnohými krásami Piazza Signoria spomeniem niektoré sochy, vrátane Neptúnovej fontány od Bartolomea Ammannatiho a slávneho Dávida od Michelangela, ktorý je však kópiou: originál je v skutočnosti vystavený v neďalekej Galleria dell’Accademia.

Zo 4 mostov, ktoré pretínajú historické centrum Florencie, je najznámejší, najfotografovanejší, najosobitejší a určite aj najkrajší Ponte Vecchio. Jeho ikonický tvar z neho urobil jeden z nesporných symbolov mesta. Prejdite sa pomalým tempom, aby ste obdivovali zlatníctvo a klenotníctvo, ktoré je dnes stále aktívnejšie ako kedykoľvek predtým. V polovici mosta je krásne miesto, kde sa môžete zastaviť a urobiť si dokonalú fotografiu Florencie na pamiatku. Nie každý vie, že Ponte Vecchio prevyšuje jedna z najzvláštnejších atrakcií mesta: koridor Vasari, takmer 800 metrov dlhý koridor, ktorý postavil architekt Giorgio Vasari v roku 1565 na príkaz Cosima I. de’Medici a spájal Palazzo Vecchio, politické a administratívne centrum mesta, s Palazzo Pitti, súkromnou rezidenciou Mediciovcov. Počas teplejších večerov sa dá rezervovať aj „plavba“ loďkou popod tento skvostný most, pri ktorej si môžete vychutnať západy slnka s pohárom vína v ruke.

Opustite historické centrum, aby ste mohli vidieť celú Florenciu z vrcholu Piazzale Michelangelo. Pešo sa dostanete na toto námestie z centra asi za cca 30 minút, prejdete cez malebnú štvrť San Niccolò a potom vystúpite po schodoch Monte alle Croci, po ceste neobíďťe Giardino delle Rose, kde si môžete urobiť prestávku a vychutnať si krásne kľudné prostredie. Potom pokračujte a akonáhle sa dostanete na vrchol, váš výstup bude odmenený pohľadom na Florenciu, ktorú môžete obdivovať z Piazzale Michelangelo (pre Florenťanov jednoducho „il Piazzale“), je to skutočne jedinečne. Pravdupovediac, nie je ojedinelý, keďže vám dá pocit, že ste ho už videli: áno, pretože tento nádherný pohľad na historické centrum Florencie je zvečnený prakticky na všetkých pohľadniciach, na všetkých pohároch…na všetkom, čo si môžete kúpiť v obchode so suvenírmi! Ale byť tam osobne je, samozrejme, úplne iný pocit.

Vráťme sa do historického centra, vedľa baziliky San Lorenzo sa vinie tržnica pod holým nebom San Lorenzo, kde je už po stáročia možné nakupovať predmety, doplnky a odevy prevažne v koži. Prirodzene, s príchodom masovej turistiky sa trh San Lorenzo premenil a dnes je tu aj veľa stánkov venovaných suvenírom. No mojim doporučeným tipom je Centrálny trh Mercato Centrale rozdelený na dve úrovne. Na spodnom poschodí sú stánky s loklánymi produktami, ovocie, zelenina, mäso a ryby, salámy, syry, domáce cestoviny, ako aj niekoľko stánkov s typickými toskánskymi výrobkami, ktoré si môžete kúpiť ako suveníry. Tu môžete ochutnať “ aj tzv. street food“ v niektorých stánkoch a vyskúšať pasta fresca iba za 6€. Naproti tomu prvé poschodie bolo kompletne zrekonštruované len v roku 2017 a nachádza sa v ňom 12 stánkov, z ktorých každý priamo na mieste varí typické špeciality toskánskej či talianskej gastronómie. Je možné ich ochutnať „na stojáka“ alebo s využitím miesta na sedenie.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články