Jeseň v Toskánsku

Toskánsko je predovšetkým rozprávková krajina, ktorú si najlepšie vychutnáte- a za tým si stojím- na vidieku. V lone jeho prírody, v obklopení viníc, lúk, hájov a fariem s pohárom skvelého vína v ruke. A výborných vín je tu naozaj neúrekom, pretože okolo výroby vína je celá úžasná kultúra, ktorú toskánci udržiavajú a poctivo nasledujú už dlhé dlhé roky. Práve hrozno a olivy patria medzi plodiny, ktorým sa v toskánskom klimatickom prostredí najviac darí. A keďže s jeseňou prichádza obdobie žatvy, je to ideálny čas, kedy v Toskánsku navštíviť vinice a nie len ochutnať delikátne vína. Vidieť predovšetkým celý výrobný proces a na vlastnej koži zažiť niečo z tradičného života miestnych obyvateľov. S jesennou žatvou sa začína výroba nových ročníkov vínka a olivového oleja. Niektoré farmy dokonca udeľujú výnimku a zberu hrozna a olív sa môžu zúčastniť aj nadšení turisti. Zájsť na farmu, či do vínnych pivníc a naučiť sa rozpoznávať kvalitu, prípadne objaviť svoju obľúbenú odrodu, cítiť vôňu čerstvého olivového oleja, vyliať si z neho kúsok na tanierik a vymáčať si v ňom domáci chlebík je čistá poézia. Je to niečo, čo nezažijete každý deň!

V Toskánsku sa prevažne vyrába červené víno a práve s ním súvisí oblasť medzi Sienou a Florenciou- región Chianti. Priestranné vinohrady, zelené olivové háje, roztrúsené, malé vidiecke mestečká a dedinky. Tak by sa dal jednoducho definovať tento prekrásny zelený región. A tiež sa dá takmer krížom, krážom prejsť na bicykli. Neexistuje lepšie miesto, kde ochutnať Chianti classico, pečené hovädzie mäsko, hľuzovku, či extra panenský olivový olej. Jesenné obdobie v Toskánsku má okrem neuveriteľnej gastronómie aj iné výhody. Jednou z nich je tiež neskutočnými farbami hrajúca scenéria. Vzduch ešte čerstvejší než v lete, príjemné počasie, a neuveriteľné vône zo všetkých tých čerstvých plodov a úžasných miestnych pokrmov z nich.

Festivalmi venovanými jedlu a ochutnávkam vín sa to tiež len tak hemží. Spomenieme napríklad Greve in Chianti, kde sú druhý septembrový víkend otvorené asi všetky vínne pivnice a podniky. Podobne aj tretí septembrový víkend v Panzano in Chianti Vino al Vino. Ak ste skôr na umenie ako na jedlo, odporúčame festival opery a umenia v San Gimignano (San Gimignano je inak nádherné mestečko, nazvané Stredoveký Manhattan, kde majú najlepšiu zmrzlinu, vraj v celom šírom svete). Alebo cyklistický závod vintage bicyklov v Gaiole in Chianti začiatkom októbra.

Hoci je červené výrazne v prevahe, nájdu sa tu aj pozoruhodné biele vína. Talianske vína vo všeobecnosti patria medzi najchutnejšie a najoceňovanejšie vína na svete. Čím viac o tom premýšľam a čím viac navštevujem Toskánsko, tým viac som presvedčená o tom, že to nie je len výbornými klimatickými podmienkami. Je tam niečo viac. Vína sú vyrábané so skutočnou láskou a dlhoročnou tradíciou. S rešpektom, odhodlaním, tvrdou prácou a celoživotným poslaním. Každé druhé vinárstvo v toskánsku je rodinné a v takej atmosfére je radosť vyrastať- či už pre človeka, alebo aj pre hrozno.

Spomeňme si tie naj červené vína:

Vino Nobile di Montepulciano

Chuť tohto výnimočného vína je ovplyvnené teplejším podnebím, ako aj blízkosťou Trasimenského jazera. Už z názvu možno vyčítať, že jeho originálna oblasť na výrobu je Montepulciano (juh Toskánska). Mnohí odborníci ho považujú za najväčší taliansky skvost. Má podobnú pôvodnú receptúru ako známejšie Chianti Classico, či Brunello di Montalcino. Vino Nobile sa prevažne vyrábalo z klonovanej odrody Sangiovese – Prugnolo Gentile. Dnes sa často mieša s odrodami Cabernet Sauvignon, Merlot alebo Syrah. Teplejšia klíma sa odráža v ovocných tónoch. Chuť je stredne plná a vyvážená jemnou kyselnikou a čerešňovou príchuťou. Výborne sa preto hodí k červenému mäsu, divine a vyzretým pikantným syrom.

Brunello di Montalcino

Toto je oblasť, kde sa produkujú najlepšie a najslávnejšie vína Toskánska. Vzhľadom ku svojej jedinečnej polohe medzi morom a Apeninským pohorím sa nemusíme čudovať, že tu vznikajú vína tej najvyššej kvality a jedinečnej chuti. Brunello di Montelcino sa vyrába sa z odrody Sangiovese grosso. Je charakteristické dlhým dozrievaním a môže sa predávať až 5 rokov od zberu hrozna. Povinné dvojročné dozrievanie v sude sa odráža na úžasnej intenzívnej chuti a rubínovo granátovom sfarbení. Podobne ako iné červené vína, najviac sa hodí k červenému mäsu a vyzretým syrom.

Chianti Classico

Klasika. Historická, overená, delikátna. A toto platí rovnako pre región ako aj pre víno. Oblasť Chianti leží medzi Florenciou a Sienou- dvomi odvekými rivalmi. A práve ich súťaživosť spôsobila, že sa táto oblasť stala domov jedného z najstarších vinárskych regiónov. A potom všetky historické oblasti, ktoré spadali pod jednotu Lega del Chianti získali označenie DOCG. Ich typickým symbolom sa stal vyobrazený čierny kohút na každej fľaši vína. Iné vína, ktoré boli vyrobené mimo tejto oblasti síce vo fľaškách nebude zdobiť symbol kohúta, avšak na kvalite rozhodne nestrácajú. Vo výrobnom procese sa mieša prevažná väčšina odrody Sangiovese s mixom odrôd Canaiolo alebo Cabernet Sauvignon, či Merlot. V chuti býva prevažne suché, vyvážené elegantnou trieslovinou. Oku zas polahodí nádherná trblietavá rubínová farba. Hodí sa ideálne k pečenému červenému mäsu a zverine.

Preferujete biele víno?

Vernaccia

Vernaccia di San Gimignano DOCG sa môže pýšiť titulom „jediné, historické biele víno“. Vyrába sa výhradne na území mesta San Gimignano. Vernaccia sa servírovala na stoloch pápežov, aj v rodine Medicijovcov. K odrode Vernaccia môžu byť použité aj ďalšie biele odrody, schválené pre provinciu Siena. Musí zrieť najmenej rok a potom aspoň mesiac vo fľaške. Skvele sa hodí k rybím pokrmom alebo k bielemu mäsu. Tiež k zeleninovým pokrmom, k rizotu alebo len ako aperitív.

Alebo bodka za jedlom dezertné víno Vin Santo

Sladké, tradičné a sväté. V kostoloch vedia, že sa najlepšie sa hodí k eucharistii, v reštauráciách ho podávajú najmä k dezertom. Podľa jednej teórie kedysi existoval mních, ktorý týmto vínom uzdravoval chorých. Dodnes sa používa pri omšiach v kostoloch a bolo vyhlásené za sväté. Vyrába sa prevažne z odrôd Trebbiano a Malvasia. Má zlatú farbu. Vo výrobnom procese sa pozberané hrozno najskôr suší a až potom sa lisuje. Nakoniec zreje v sudoch od 2 do 6 rokov, takže možno registrovať veľké rozdiely v chuti od každého vinára.

Drahí milovníci jedla a vína, v jeseni v Toskánsku zažijete siedme nebo!

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Milí cestovatelia! Moje meno je Andrea, žijem na Slovensku a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá má za sebou 3 nádherné sezóny. Som milovníčka Talianska, gastronomických zážitkov a talianskeho životného štýlu. Pred mnohými rokmi som spoznala vďaka cestovaniu regióny Toskánsko a Ligúriu a bola to láska na prvý pohľad. Spoznala som nádherné miesta, taliansku kultúru a rozhodla som sa tieto nezabudnuteľné zážitky sprostredkovať aj vám moji cestovatelia. Všetky miesta som navštívila, všetky ubytovania a zážitkové aktivity najskôr prechádzajú mojou osobnou skúsenosťou. Cieľom je, aby ste si vaše plánovanie dovolenky užili bezstarostne, aby ste zažili autentické chvíle, vychutnali si krásne prostredie, dobré jedlo, dobré víno a zamilovali sa do týchto malebných miest rovnako, ako aj ja. Teším sa na všetkých, ktorí sa pridajú k ELITE TRAVEL a zažijú dokonalú taliansku rozprávku! Vaša Andrea

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články

Jednoznačne najkrajšou oblasťou toskánského pobrežia je okrem známej Elby výbežok Monte Argentario. Krajina obklopená horami, morom krásnej priezračnej farby a farebnými mestečkami a dedinkami. Za mňa je to určite najčarovnejšia časť celého pobrežia, ktorá určite stojí za návštevu.
V Toskánsku si môžete vybrať Vaše ubytovanie podľa toho, čo chcete zažiť. Či už cestujete za pamiatkami, za gastronomickými zážitkami alebo za oddychom pri mori, existuje mnoho typov zaujímavých charakteristických ubytovaní pre túto oblasť. Poďme sa pozrieť, kde práve aj Vy môžete stráviť tu najkrajšiu toskánsku dovolenku.
Obdarujte svojich blízkych nezabudnuteľným zážitkovým pobytom v Toskánsku. Prekvap svoju drahú polovičku, splň sen svojej kamarátke alebo venuj k okrúhlemu sviatku rovno pod stromček autentickú dovolenku na toskánskom vidieku. Pretože čo je viac, ako zážitky?
Toskánsko, jedna z najkrajších oblastí Talianska, je počas Vianoc ešte očarujúcejšie. Tento región, ktorý je známy svojimi malebnými krajinami, vinicami a historickými mestami, sa v decembri premení na rozprávkovú scenériu. Historické uličky dediniek sa premenia na svetelné predstavenie, vôňa úžasného jedla vás omámi a celková atmosféra je magická.
Florencia je mesto, ktoré vás pohltí svojou krásou a históriou. Tieto tipy sú len začiatok – mesto ponúka nespočetné množstvo ďalších zaujímavostí a tajomstiev. Pre každého, kto má rád umenie, kultúru, históriu a gastronómiu, je Florencia dokonalou destináciou.
Navštíviť Toskánsko počas Veľkej noci je skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Ponúka jedinečnú kombináciu kultúry, prírody, histórie a skvelej gastronómie, ktorá robí z tejto oblasti perfektný cieľ pre jarný výlet. Tu je 5 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť túto destináciu práve v tomto období.