Niekoľko tipov na návštevu Cinque Terre

Cinque Terre je určite jednou najkrajších oblastí celej Ligúrie: na tomto úseku pobrežia s výhľadom na Ligúrske more sa zdá, že päť malých dedín sa celou svojou silou drží strmých svahov, na ktorých boli postavené. Túto zdanlivo neistú rovnováhu umožnili miestni farmári, ktorí po stáročia tieto strmé svahy vymodelovali, čím sa trochu zmiernili, s terasami užitočnými na pestovanie plodín. Bola to práve spolupráca medzi prírodnými živlami a ľudskými úpravami, vďaka ktorým bola táto krajina jedinečná svojho druhu a v roku 1997 sa stala svetovým dedičstvom UNESCO.

Kedy je najlepší čas na návštevu Cinque Terre? Ťažká otázka, pozrime sa na niekoľko tipov.

Samozrejme, ak si chcete užiť slnko a more, od neskorej jari do skorej jesene je váš čas. Posledné roky už koncom mája sa dá kúpať, do začiatku októbra je voda sviežejšia, ale dá sa to vydržať. Ak naopak chcete navštíviť dedinky a stratiť sa v malebných uličkách, kostolíkoch, jar a jeseň sú tým najlepším obdobím, keď nie je príliš teplo a dedinky nie sú až tak preplnené turistami. To isté pre milovníkov turistiky a úchvatných výhľadov, pridávame ďalší dôvod: v zime môžu byť chodníky šmykľavejšie kvôli dažďu a vlhkosti, v lete je cítiť teplo.

Klíma je vo všeobecnosti veľmi priaznivá, teploty sú mierne, v lete zriedka prekračujú 30 stupňov a zriedkavo sa blížia k 0, v priemere zostávajú 10-12 stupňov. Najdaždivejšie mesiace sú jeseň, najmä október a november a tiež február, ale v každom prípade sú zrážky obmedzené. Cinque Terre je národný park a svetové dedičstvo UNESCO, pričom až 2,4 milióna ľudí ročne navštívi 5 dediniek (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Rio Maggiore), aby sa prechádzali, dopriali si neskutočný pohľad z lode, opaľovali sa na plážach, obdivovali veľkolepé útesy a ich pobrežné výhľady.

Nechoďte autom. Toto je najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť a ja vám poviem prečo.

Po prvé, vzhľadom na úzke a kľukaté cesty je jazda skutočným kaskadérskym zážitkom. Ak na to nie ste zvyknutí, môžete zažiť chvíle čistého zúfalstva! Druhý dôvod: parkovacích miest je málo a stoja veľa peňazí. Navyše, niektoré sú umiestnené vysoko a aj keď existuje kyvadlová doprava, nie je to také pohodlné. Ak naozaj chcete prísť autom, moja rada je zaparkovať ho v okolitých mestách (Levanto, Deiva Marina, La Spezia). Aj keď nájdete len platené miesto, vyjde vás to lacnejšie a ak prídete mimo hlavnej sezóny, máte šancu zaparkovať zadarmo.

Z miest v blízkosti Cinque Terre potom choďte vlakom: je to rýchle a pohodlné a ušetrite s kartou Cinque Terre. Či už sa rozhodnete zostať v Cinque Terre len jeden deň alebo celý týždeň, určite budete chcieť navštíviť všetky dedinky. Presúvať sa môžete 3 spôsobmi, hlavne: vlakom, pešo a loďou. Vlak je určite najpohodlnejšia a najrýchlejšia metóda. Národný park Cinque Terre sprístupnil turistom dve veľmi pohodlné karty (kliknutím na karty nižšie zistíte podrobnosti o tom, čo ponúkajú):

Turistická karta Cinque Terre
Vlak Cinque Terre MS Card

Obe karty ponúkajú určité služby (ako je spoplatnený vstup do parku a na chodníky) a majú rôzne ceny v závislosti od trvania (od 1 do 3 dní), ale aj v závislosti od počtu cestujúcich. Ide napríklad o rodinnú kartu, kartu pre seniorov, kartu pre deti a kartu pre dospelých. Určite odporúčam zakúpiť si lístok vopred online, aby ste sa vyhli aj radám na vlakovej stanici.

Jednou z najkrajších vecí v Cinque Terre je určite prechádzať sa po jej turistických chodníkoch.

Absolvovať aspoň jeden trek v Cinque Terre je nevyhnutnosťou, skutočne neprehliadnuteľnou záležitosťou. Tvar pobrežia v skutočnosti s horami, ktoré sa strmo vrhajú do mora, ponúka jedinečné pohľady na svet. Existujú trasy vhodné pre každého: niektoré sú bližšie k pobrežiu, a preto sú jednoduchšie, iné sa vinú viac na horách medzi lesmi, viničom a olivovníkmi. Keď sa však rozhodnete pre pešiu turistiku v Cinque Terre, musíte vziať do úvahy jednu vec: musíte ísť hore a dole po cestičkách, ktoré môžu byť, šmykľavé, úzke a niekedy nie veľmi dobre udržiavané, je preto potrebné použiť vhodné oblečenie.

„Na cestách je povinné nosiť uzavretú obuv s tvarovanou a protišmykovou podrážkou, najlepšie nepremokavou a zakrývajúcou členok.“ Ak nebudete vhodne oblečení, môžete dokonca dostať pokutu. Takže striktne žiadne šľapky, opätky, …chôdza po chodníkoch s výhľadom na more môže byť veľmi nebezpečná, tak dodržujte pravidlá, vždy! Odporúčam jednu trasu absolvovať po turistickom chodníku a ďalej sa potom voziť vlakom.

Začať plánovať dopredu (v dostatočnom predstihu) vám tiež pomôže nájsť vhodné ubytovanie.

Cinque Terre sú veľmi turistické a „malé“, keďže sa držia útesov, takže pochopíte, že dostupného priestoru nie je veľa. Ďalším z dôvodov je, že dedinky si prejdete pomerne rýchlo, takže celý týždeň by ste tam ani nemali čo robiť a určite by ste boli unavení z množstva turistov. Aj keď je výber hotelov napriek ich veľkosti celkom dobrý, domnievam sa, že najlepšie ubytovanie v pomere kvalita/cena mizne a je často vypredané aj z roka na rok. Môžete teda nájsť lacnejší hotel, ale ďaleko od mora alebo plážový hotel za stratosférickú cenu.

Preto je veľmi vhodné ubytovať sa v okolí a môj strategický tip je malá dedinka Levanto. Najkrajšia turistická trasa je práve odtiaľto do Monterossa, ideálne pre vlakové aj lodné spojenie do Cinque Terre, s krásnou malou plážou a roztomilým centrom s reštauráciami a kaviarničkami.

Prikladám linky na ubytovanie:
https://www.elite-travel.sk/oslava-zivota
https://www.elite-travel.sk/pastelove-levanto
https://www.elite-travel.sk/narucie-prirody

Vyberte sa na trip do Ligúrie!

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články

Jednoznačne najkrajšou oblasťou toskánského pobrežia je okrem známej Elby výbežok Monte Argentario. Krajina obklopená horami, morom krásnej priezračnej farby a farebnými mestečkami a dedinkami. Za mňa je to určite najčarovnejšia časť celého pobrežia, ktorá určite stojí za návštevu.
Ligúria je domovom mnohých miest s bohatou históriou, múzeami, prístavmi a miestami na návštevu. Miesta, ktoré majú výhľad na nádherné more, ktoré je zasadené do skalnatých útesov a ukrývajú početné poklady, malé uličky, remeselné obchody, reštaurácie a nádherné námestia. Určite o dôvod viac, prečo navštíviť tento nádherný najstarší taliansky región.