Prečo navštíviť toskánsky ostrov Giglio

Nádherný ostrov Giglio je jednou z najkrajších turistických destinácií v Toskánsku. Ostrov Giglio je súčasťou toskánskeho súostrovia a nachádza sa pri pobreží Argentario v provincii Grosseto. Ostrov je vhodný aj na niekoľkodňovú dovolenku, pretože má nádherné pláže a more. Ostrov môžete však navštíviť aj loďou/ trajektom z Porto Santo Stefano ( na trajekt si môžete zobrať aj vlastné auto), čo vám umožní stráviť nezabudnuteľné chvíľe. Nie je tu veľký nočný život, no turisti sa večer hrnú do úzkych uličiek Giglio Porto, Giglio Castello a Giglio Campese, troch najväčších a najzaujímavejších miest. Ostrov je tiež veľmi vhodný pre milovníkov prechádzok, bicyklov a turistiky, taktiež tu premáva verejná doprava alebo si môžete požičať skúter/ auto / bicykel. Ostrov Giglio je so svojimi 21 kilometrami štvorcovými druhým najväčším ostrovom toskánskeho súostrovia.

Ostrov Giglio, ktorý je čisto prímorskou destináciou, sa dokonale hodí na návštevu v lete, pokiaľ sa chcete kúpať. V auguste vrcholí sezóna a to prináša množstvo nevýhod, ako drahšie hotely a apartmány, menej „životného“ priestoru na pláži a všade mnoho turistov a preplnené miesta. Samozrejme, august je vrcholom talianskych letných prázdnin, ale ak môžete, vyberte si príchod na ostrov Giglio v júni alebo júli, keď sú dni dlhšie, pláže sú menej preplnené a ceny sú stále primerané. Veľmi príjemné je vychutnať si ostrov v máji alebo septembri, v mesiacoch, v ktorých môžete tráviť oddychové dni ležaním na poloprázdnych plážach a zároveň podnikať vzrušujúce prechádzky, turistiky a užívať si aktivity bez množstva ľudí, niektoré obchody sú však v posledných mesiacoch už zatvorené.

Na ostrove Giglio sú tri hlavné miesta: Giglio Porto, Giglio Castello a Giglio Campese. Ak by ste tu chceli aj prespať, vyberte si Giglio Porto, je najväčší, ak dávate prednosť pohodliu mať trajekty na dosah ruky, pretože odchádzajú a kotvia práve tu. S hotelom alebo apartmánom v Giglio Porto sa po vystúpení z lode môžete do svojho ubytovania dostať pešo, bez toho, aby ste museli čakať na verejnú dopravu alebo riešili prenájom autaú skútra. Giglio Porto je tiež veľmi príjemné na prechádzky, s veľmi charakteristickou promenádou s obchodmi, barmi a reštauráciami, ale samozrejme je aj hlučnejší. Giglio Castello sa na druhej strane nachádza na vyvýšenom mieste. Má veľmi pekné historické centrum, no je to malá dedinka a je ďaleko od mora. Pre mnohých je to nevýhoda, keďže na pláž musíte použiť dopravu, no pre iných to môže byť neporovnateľná výhoda s menšími davmi ľudí a elegantnejšou atmosférou. Nakoniec tretie miesto na spanie na ostrove Giglio je Campese. Nachádza sa na opačnom pobreží ako Giglio Porto a má krásnu piesočnatú pláž, ideálnu aj pre rodiny s deťmi, ktoré chcú stráviť nádherné dni na pláži.

Na ostrove Giglio je krásne kryštálovo modré more. Pláže sú početné, niektoré sú pieskové, iné kamienkové alebo skalnaté, hlavné sú 4, ale je tu aj mnoho ďalších malých zátok, kde sa môžete ponoriť do modrej vody Tyrhénskeho mora.

1. Spiaggia del Campese je mestská pláž Giglio Campese. Má mierne polkruhový tvar a je dlhá viac ako 500 metrov, na jej pravom konci je ikonická veža Campese, jeden zo symbolov ostrova Giglio. Je to najväčšia pláž na ostrove a jedna z najrozvinutejších z turistického hľadiska. Zabudnite na to, aby ste si užívali pokoj, pokiaľ ho nenavštívite mimo sezóny! V každom prípade na vás čaká tmavozlatý piesok, krásne priezračné more a na pláži sú k dispozícii všetky hlavné služby: prenájom lehátok a slnečníkov, obchody s plážovými produktami, bary a reštaurácie, ako aj celý rad aktivít, ako sú potápačské centrá, požičovňa lodí a vodné taxi. Okrem všetkých týchto dôležitých bodov v prospech je tu ešte jeden: pláž Campese je veľmi ľahko dostupná! Stačí ísť po hlavnej ceste smerom na Giglio Campese a ste na mieste. K dispozícii je aj verejná autobusová doprava, ktorá odchádza z Giglio Porto.

2. Spiaggia delle Cannelle sa nachádza bezprostredne južne od Giglio Porto a je skutočným zázrakom. Je to malá zátoka s jemným bielym poieskom a s prekrásnou modrou farbou vody. Jeho poloha v blízkosti Giglio Porto znamená, že je veľmi preplnená turistami ubytovanými v tejto lokalite, ako aj tými, ktorí do Giglio prídu na jednodňový výlet, pretože sa dá ľahko dostať peši od prístavu s prechádzkou asi 20-30 minút panoramatickou cestou alebo rýchlejšie taxíkom, skútrom alebo bicyklom. Na pláž Cannelle je možné sa dostať aj vodnými taxíkmi, ktoré odchádzajú z pobrežia Giglio Porto, s odchodmi každých 20-30 minút niekoľkokrát denne. Je tu možnosť prenajať si ležadlá a slnečníky v klube Cannelle Wonderful Beach a osviežiť sa v bare a reštaurácii na mieste. Mimo sezóny je tu najmenej ľudí a určite nevynechajte toto prenádherné miesto.

3. Pláž Caldane sa nachádza kúsok za plážou Cannelle a pokračuje južným smerom. Pešia vzdialenosť medzi dvoma plážami je asi 20 minút a z tohto dôvodu tu nie je príliš veľa ľudí, pretože väčšina z nich využije iba lodné spojenie, aby sa sem dostala. Pláž Caldane je čiastočne voľná a čiastočne vybavená službami, ja najmenšia z celého ostrova a jedinečne krásna.

4. Pláž Arenella sa nachádza severne od Giglio Porto a je tretia najväčšia na ostrove, dlhá asi 100 metrov. Čaká na vás more s nádhernými farbami a zmiešané piesočnaté a skalnaté dno, zaujímavá je skala nazývaná pre svoj tvar „korytnačka“. K Arenelle sa dostanete autom z Giglio Porto, cesta je pohodlná a spevnená, aj keď je parkovanie obmedzené, najmä v hlavnej sezóne, natoľko, že v najrušnejších obdobiach je potrebné nechať auto v blízkosti hotela Arenella a pokračuje sa peši na pláž. Odporúčam vyraziť skoro ráno a využiť aj prenájom lehátok a slnečníkov.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články