Tipy na vianočné trhy v Toskánsku

Ak milujete vianočnú atmosféru, určite by ste mali navštíviť Toskánsko. Aj keď vianočné trhy sú najznámejšie v severnom Taliansku, aj toskánsky región ponúka počas vianočného obdobia veľa zaujímavých podujatí, najmä v Arezze a Florencii a existujú aj ďalšie miesta, ktoré sviatočnú atmosféru podčiarknu dva krát. Pritom si samozrejme môžete so sebou zobrať milovanú osobu, či priateľov a tak vám už naozaj nič nebude chýbať. Výhodou je ozajstný nefalšovaný oddych v podobe úniku z domácnosti, kde sa to len hemží príležitosťami na upratovanie, vypekanie a následné ďalšie upratovanie. Také miesto je nepochybne Toskánsko. Kúzelné celoročne a na Vianoce priam magické.

Ak Vás Toskánsko ako destinácia zaujíma, nebojte sa navštíviť ju práve v zimnom, sviatočnom období.

V Toskánsku začínajú vianočné sviatky koncom novembra a výnimočný je aj dátum 08.12., ktorý je „Sviatkom Nepoškvrneného počatia Panny Márie“, a podobne ako u nás, sezóna mestských trhov je obľúbená, kde môžete nájsť úchvatné darčeky pre svojich blízkych a ochutnať nenormálne lahodné a voňavé dobroty. Od jedného regiónu k druhému sa na trhoch dostanete k remeselníckym výrobkom, ktoré sú pre danú lokalitu typické a vyrobené poctivo, ručne a s láskou. Od korenín až po dekorácie a doplnky od výmyslu sveta. Takmer každé väčšie trhovisko myslí aj na svojich najmenších návštevníkov a ponúka ešte množstvo ďalších atrakcií a aktivít pre deti. Z ohromujúcich námestí sa na tieto zimné sviatky stávajú čarovné vianočné dedinky s nespočetným množstvom stánkov a v priestore sa rozliehajú úžasné vône, radostná nálada a romantické osvetlenie. Ponúkajú sa aj- pre nás tak typické- varené vínka vin brule, tradične klasické vína všetkých druhov, sviatočné pokrmy nie len z lokálnej kuchyne, ako napríklad praclíky, guláš, polenta, rôzne mäsové pokrmy alebo typické cantuccini- mandľové keksíky a štrúdľa.

Najkrajšie Vianočné trhy sú v týchto mestách.

Florencia

Vianoce vo Florencii sú magickou príležitosťou, nielenže sa oživujú tradície, ktoré siahajú až do renesancie, ale každé námestie a každá ulica je vyzdobená podľa vkusu obchodníkov, ktorí tu majú svoje obchody. Aj v tých najchladnejších a daždivejších dňoch je tu radosť a bezstarostnosť, ľudia sa tlačia v obchodoch remeselníkov, aby si kúpili ručne vyrobené darčeky, ako sú šperky, porcelán, kožené výrobky a topánky. Okrem koncertov a omší, ktoré sa konajú v kostoloch s freskami veľkých umelcov minulosti, je ďalšou show, ktorú si nesmiete nechať ujsť, hra svetiel, ktorá sa odohráva na Ponte Vecchio. Symbolický monument toskánskeho mesta je v pravidelných intervaloch osvetlený na jednej strane modrou, ružovou a zelenou farbou, zatiaľ čo na druhej strane vytvára veľmi zvláštny optický efekt žltá a ružová. Dokonca aj sochy umiestnené na moste Santa Trinità sú osvetlené modrou farbou, zatiaľ čo celé Arno je osvetlené farebnými svetlami. Vo Florencii je množstvo vianočných trhov, ktoré nájdete nielen na najvýznamnejších námestiach, ale aj pozdĺž ulíc mesta. Najznámejší je Weinachtsmarkt, typický nemecký vianočný trh v Heidelbergu, jeden z najstarších v Nemecku, ktorý sa každoročne koná na Piazza Santa Croce. Okrem množstva nápadov na darčeky si tu môžete pochutnať aj na špecialitách ako pivo, kyslá kapusta a párky. Ďalším veľmi charakteristickým vianočným trhom, ktorý sa každoročne koná na námestí Piazza Santa Maria Novella pred rovnomennou bazilikou, je Škótsky vianočný trh, ktorý oslavuje priateľstvo medzi Florenciou a Edinburghom. Tento špecifický trh ponúka typické škótske produkty, ako sú kilty a iné odevy, likéry a čaj.

Arezzo

Keď už o vianočných trhoch, najčarovnejšie a neprehliadnuteľné sú jednoznačne v meste Arezzo, vyzdobené mesto s desiatkami stánkov, ruským kolesom a nádhernými svetlami. V posledných rokoch jeho sláva enormne vzrástla av skutočnosti je každý víkend v decembri až do Troch kráľov veľmi preplnená. Santa Claus‘ Village je vianočná dedinka, kde sa deti môžu zabaviť v na mieru vyrobených dielňach a na čarovných chodníkoch, ktoré rozprávajú príbeh o kráse a mágii Vianoc.

Montepulciano

Túto stredovekú dedinu určite netreba predstavovať! Domov Vino Nobile a slávnych osobností ako Agnolo Poliziano vždy vítal tisíce turistov a stal sa aj centrom medzinárodných filmových produkcií ako I Medici alebo Twilight Saga. Nie každý však vie, že najväčší vianočný trh v strednom Taliansku sa koná v Montepulciane počas mesiaca december. Jedny z najkrajších a zároveň najväčších trhov sa cez vianočné sviatky konajú v Montepulciano. Je to asi vianočný zázrak, ale na jednom krásnom námestí sa vystavia okolo 80 stánkov, ešte sa pomestí kopec nadšených turistov aj miestnych a aj tak z toho nie je tlačenica ako v Bratislave na Hlavnom námestí. V stredovekej pevnosti Montepulciano sa nachádza zámok Santa Clausa so svojimi pomocníkmi/ škriatkami, ktorý rád stretne svojich najmenších priateľov. Pre celú rodinu a najmä pre vaše deti, to bude zážitok na celý život. No ako sa hovorí, treba radšej raz zažiť ako sto krát počuť či tristo krát čítať a pozerať fotky. Z fotiek neucítite všetky tie vône a nenasajete atmosféru plnými dúškami. Ak si taliani dajú na niečom záležať tak je to jedlo, víno a zážitok pravých vianočných zázrakov a čarovnej atmosféry pre celú rodinu.

Páčil sa ti článok ? Tak ho zdieľaj s kamarátmi.

Autor článku

Ciao amici, moje meno je Andrea Sokolíková a som majiteľkou cestovnej agentúry Elite travel, ktorá vznikla v roku 2019 a oficiálne začala prvú sezónu v roku 2022. V minulom živote som bola určite taliankou, inak si túto posadnutosť neviem vysvetliť. Som milovníčkou gastronomických zážitkov, prekrásnej prírody a zvučného talianskeho jazyka. V mojej ponuke nájdete iba dva talianské regióny Toskánsko a Ligúriu, Toskánsko som prvý krát spoznala vďaka filmu Pod toskánskym slnkom a vďaka mojim rodičom som sa zamilovala aj do Ligúrie. Vidiecke usadlosti, súkromné vily a štýlové ubytovanie pre vás vyberám osobne, spoznávam okolie a zbieram tipy od domácich. Pobyty sú tvorené na mieru nielen pre dvojice a zamilované páry, ale aj pre rodiny s deťmi, pre skupiny priateľov alebo pre vaše firemné akcie. A tak budem rada, keď sa aj vy so mnou zbláznite do života na taliansky spôsob!

Najnovšie blogy

Odporúčané ubytovanie

Podobné články

Jednoznačne najkrajšou oblasťou toskánského pobrežia je okrem známej Elby výbežok Monte Argentario. Krajina obklopená horami, morom krásnej priezračnej farby a farebnými mestečkami a dedinkami. Za mňa je to určite najčarovnejšia časť celého pobrežia, ktorá určite stojí za návštevu.